Birka: kūka

Zemeņu biezpiena kūka

Zemeņu biezpiena kūka

Zemeņu laika klasiska – svaiga, vēsa un saldskāba zemeņu kūka ar maigu, krēmīgu biezpienu. Bauda ne vien garšu kārpiņām, bet arī acīm – šāda kūka var sanākt tikai kārdinoša!

Ziemassvētku kūka ar bumbieriem un dzērvenēm

Ziemassvētku kūka ar bumbieriem un dzērvenēm

Šī kūka tika cepta uz pagājušā gada svētkiem un guva necerētus panākumus. Pirmkārt, biskvītā iecept dzērvenes un bumbierus – vienkārši, bet ģeniāli. Brīvprātīgie degustētāji vēl ilgi grozīja galvas. Otrkārt – kūkas krēms nav iz sviesta, bet svaigā siera, līdz ar to treknums nav pārāk uzmācīgs.

Apgrieztā bumbieru kūka

Apgrieztā bumbieru kūka

Vēl viens ačgārnās bumbieru kūkas veids (iepriekšējais variants skatāms šajā receptē), šoreiz ar drusku mazāk garšvielām, bet līdzīgu karameļveida virskārtu. Kūkas cepšanā labi noder silikona kūkas forma, taču derēs arī parastās.

(vairāk…)

Bumbieru kūka ar medu un mandelēm

Bumbieru kūka ar medu un mandelēm

Šogad bija branga bumbieru raža, līdz ar to no bumbieru kūkām neizbēgt. Šī kūka ir viegli pagatavojama un ātri vien tika apēsta. Nav nepieciešamas arī pārāk smalkas sastāvdaļas.

Rožābolu kūka

Rožābolu kūka

Kūka, kuras dēļ nāksies skaidroties, ka tās sastāvā tomēr nav laksti (jeb īstas rozes). Rožābolu laikā šis pīrāgs mulsinās ļaužus vēl ilgi pēc tā cepšanas! Arī griešana ir viegli risināma – katram pa rozei.

Persiku un plūmju pīrāgs

Persiku un plūmju pīrāgs

Kad dārzā plūmju vairāk, nekā iespējams apēst, nekas cits neatliek, kā cept pīrāgus: vismaz interesantāka apēšana! Garšas dažādībai par sliktu nebūs piešaut kādu persiku, jo labs taču labu nemaitā, vai ne?

(vairāk…)

New York Cheesecake (Ņujorkas siera kūka)

New York Cheesecake (Ņujorkas siera kūka)

Nu jau labu laiku siera kūka ir kļuvusi par pārbaudītu vērtību, kuru var droši pagatavot un izrotāt pat kāzu priekšvakarā, sēņu marinēšanas starplaikos, kā kāzu torti savām kāzām. Toreiz gan netika gatavota Ņujorkas siera kūka, bet gan parastā siera kūka, kas rotāta ar konservētiem augļiem, […]

Medus kūka (ar iebiezinātā piena krēmu)

Medus kūka (ar iebiezinātā piena krēmu)

Medus kūka ir viena no retajām ēdamlietām, kas spilgti palikusi atmiņā jau no bērnības, kad tā tika cepta gandrīz uz visām jubilejām. Labi atmiņā palicis fakts, ka medus kūkas cepšana mātes kundzei bija lielas mocības, jo bija jāizcep neskaitāmas ļoti plānas kūku ripas, ar kurām jāapietās ļoti saudzīgi, lai nesaplēstu. Taču rezultāts vienmēr bijis ļoti gards un visi ciemos sanākušie radu bērni ātri vien kūku notiesājuši. Pieaugot, jubileju svinēšana vairs nebija pārāk aktuāla, tādēļ izpalika arī mājās ceptas medus kūkas. Lai gan tagad medus kūkas var nopirkt gandrīz katrā ceptuvē, tikai retā līdzinās tai saldajai un treknajai medus kūkai, kas bija bērnībā. Veikalos/ceptuvēs nopērkamās medus kūkas pārsvarā garšo pēc biskvīta ar nedaudz rūgtenu garšu, kurš pildīts ar nedaudz ieskābušu krēmu, kas rezultātā garšo pēc ieskābušas pliekanas kūkas un kuras garša pavisam neasociējas ar medus kūku.

Pirmais pamudinājums izcept medus kūku bija kāds interneta lietotājs, kurš meklējot īstās medus kūkas recepti, bija ieklīdis šajā blogā. Nolēmu pats paskatīt, kāda tad ir medus kūkas recepte un pārsvarā visas receptes, ko atradu, sastāvēja no parasta biskvīta, ko izcep, pārgriež un starpā sasmērē skābo krējumu ar cukuru – nu kas tā par medus kūku? Kur plāno ripu rullēšana? Kur treknā krēma? Nav! Ir tikai kaut kādas skābā krējuma kūkas (kuras arī tirgo visi veikali). Pēc šī nolēmām, ka kādu dienu izcepsim medus kūku, lai arī dāmai medus kūka ir smaga bērnības trauma ar runāšanu pa “balto klausuli”. Vēlāk kādā recepšu žurnālā parādījās medus kūku recepšu konkurss, kurš lika saprast, ka nu ir jācep. Sazvanīju mātes kundzi, lai dabūtu recepti, bet viņa to jau bija paspējusi aizmirst, taču ņemot vērā mātes sociālekonomiski svarīgo pārdevējas amatu ciema vienīgajā veikalā, drīz vien atradās omītes kaimiņiene, kurai bija īstā medus kūkas recepte ar plānajām ripām un trekno sviesta krēmu.

Tad nu ripām būs nepieciešams:

  • 60 g sviesta,
  • 1 glāze cukura,
  • 3 olas,
  • 1 tējkarote sodas,
  • 2 ēdamkarotes medus,
  • 3-4 glāzes miltu.

Pildījumam:

  • 400 g sviesta,
  • bundžiņa iebiezinātā piena ar cukuru (nevārīta)

medus-kukas-sastavdalas

Vispirms ūdens peldē izkausē sviestu un medu (ja sacukurojies).

medus-kukas-sviesta-kausesana

Pievieno cukuru un olas, to visu kārtīgi sakuļ un liek ūdens peldē karsēties uz aptuveni 5 minūtēm.

meuds-kuka-udens-pelde

Pēc ~ 5 minūtēm masai pievieno sodu un turpina pāris minūtes karsēt (masa kļūs gaisīgāka un nedaudz sabiezēs).

medus-kuka-miklas-recepte

Tālāk karstajā masā liek miltus (pietika ar 3.5 glāzēm miltu) un maisa līdz iegūst gandrīz ar rokām mīcamu mīklu.

Sākotnēji siltā mīkla var šķist par mīkstu un ķepīgu, tādēļ to noliek vēsā vietā uz stundu atdzist (var arī ledusskapī). Atdziestot mīkla kļūs daudz cietāka un piemērotāka rullēšanai. Atdzisušo mīklu sadala ~ 7 vienādās daļās (ja kāds jūtās pietiekami drosmīgs, var mēģināt sadalīt vairākās daļās un censties izrullēt vairāk par 7 ripām – man nesanāca).

medus-kuka-miklas-sadalisana

Tā kā plānās ripas cepas ļoti ātri, tad vislabāk tās visas ir izrullēt uz cepamā papīra, ko pēc tam viegli var uzlikt uz pannas un likt cepeškrāsnī. Ērtāk ir izrullēt neregulāras formas gabalu un tad ar kūkas formu izgriezt ripu. Cepamo papīru vispirms nedaudz apkaisa ar miltiem, jo tad mikla nelīp pie papīra un tā labāk padodas rullēšanai.

medus-kuka-miklas-rullesana

Ripas ar cepamo papīru liek uz pannas un cep 180 grādos 3-5 minūtes (vai līdz tā sāk brūnēt). Cepamo papīru vieglāk noņemt no ripām, kad tās jau nedaudz atdzisušas un ir kļuvušas nedaudz cietākas.

medus-kuka-ripas

Pildījumam ņem 2 paciņas atlaidināta sviesta, ko kārtīgi sajauc ar iebiezināto pienu (proporcijas gan var pavariēt, ja nevēlas tik treknu vai saldu krēmu).

medus-kuka-iebiezinata-piena-krems

Vienu no ripām atstājam dekorēšanai, kuru visērtāk ir sarīvēt.

Pārējās ripas liek vienu uz otras, pa vidu smērējot krēmu. Kad ripas sakrāmētas, kūku noziež ar krēmu un apkaisa ar sarīvēto kūkas ripu. Ja tuvojas Lieldienas, dekorē ar Lieldienu zaķiem.

medus-kuka-ar-iebiezinata-piena-kremu

P.S.

Ņemot vērā, ka šis bija pirmais cepiens, tad kūka sanāca ļoti līdzīga bērnībā ēstajām.

Apgrieztā bumbieru kūka ar valriekstiem

Apgrieztā bumbieru kūka ar valriekstiem

Šī kūka, pateicoties tās garšvielu buķetei, ir lielisks deserts Ziemassvētku mielastam, sevišķi kopā ar saldējumu. Bet ļoti garšos arī citos svētkos!