Skābu kāpostu zupa
Skābu kāpostu zupa ir tāda viltīga lieta, jo mēdz gadīties lokālais kāpostūdens ar nelielu gaļas aromātu. Tā kā ir nedaudz nācies pabūt Centrāleiropas (Slovākijas) pusē un diezgan lielā bada stāvoklī (Tatru kalnu taku vidienē) izbaudīt vietējo Kapustova polievka, tad garšas kārpiņas joprojām gaišā piemiņā patur šo slovāku/poļu interpretāciju par skābkāpostu zupīti. Visu kopā apvienojot, izveidojas branga spēka zupa ar kūpinājumu aromātu.
Vienam prāvam grāpim zupas nepieciešams:
- 4 bekona šķēles
- 1 liels sīpols, sagriezts gabaliņos
- 2 seleriju kāti, sagriezti gabaliņos
- 4 burkāni, sagriezti šķēlēs
- 2 lieli kartupeļi, sagriezti kubiņos
- 2 ķiploka daiviņas, izbaudījušas ķiplokspiedi
- 1 svaigs kāposts, maza izmēra (vai pusīte no normāla kāposta), smuki sašķēlēta
- 1 kg kūpinātu cūkas ribu (veikals mums nebija labvēlīgs un piedāvāja tikai cūkas kājas. Ēh.)
- 500 g skābu kāpostu
- 1 bundžiņa (~400g) konservētu sagrieztu tomātu
- 1 žāvētas desas luņkis
- 1 l liellopa buljona
- 1 liela ēk. maltas sarkanās paprikas
- 1 lauru lapa
- 2 ēk. cukura
- dekorācijām: skābais krējums+pētersīļi un loki
1. Lielā čuguna katlā (beigās tomēr izrādījās, ka daiļie rimīša čugunkatli ir izmēros par maziem…nācās visu zupu pārcelt lielākā katlā) apcep bekona gabaliņus, līdz tauks sāk kust. Pievieno sīpolus, selerijas kātus, burkānus, kartupeļus un ķiplokus un cep, līdz sīpols ir caurspīdīgs.
2. Pievieno svaigo kāpostu un turpina karsēt, līdz kāposts kļuvis mīksts. Pievieno kūpinātās ribas, desu, skābētos kāpostus, konservētos tomātus, buljonu, papriku, lauru lapu un cukuru. Kārtīgi samaisa un visu uzvāra. Kad uzvārījies, turpina vārīt uz mazas liesmas vēl 2 stundas.
3. Izņem ribas (mūsu gadījumā – kājas) iz zupas, padzesē un noloba no tām gaļu, ko sagriež un atgriež atpakaļ zupā. Šeit var piekoriģēt zupas garšu ar papildu sāli/cukuru/skābu kāpostu suliņu, ja zupa nav gana skāba.
Pasniedz ar krējumu, zaļumiem un maizes šķēli.
Vērtējums: kāposti noteikti ir pārsvarā, bet arī gaļa ļoti jūtama. Ļoti izdevies comfort food vēsākam laikam, nosalušam degunam vai vienkārši dienām, kad vēders grib kārtīgi paēst.