Humuss
Humuss ir no turku zirņiem izgatavota masa, ko izmanto gan smērēšanai uz maizītēm, gan kā “dipu” mērci. Pirmo reizi ar šo izstrādājumu sastapos Somijā pirms pāris gadiem, kur studentu kafejnīcās tas bija bieži sastopams ar dažādām piedevām – kā olīves un ķiploki. Vēlāk turpat Somijā provējām tādu izgatavot, bet, tā kā nebija pie rokas blendera, nācās zirņus mīcīt manuāli un process bija diezgan ilgs un sarežģīts, un garša arī nebija, kā iecerēts. Pēc tam humusu sāka tirgot Latvijā kā labu maizīšsmēri. Tā kā bieži brokastīs sanāk tās maizītes ēst, nolēmu humusu pagatavot pa otram lāgam, tik šoreiz izmantojot kādu “oficiālu” recepti un, protams, blenderi.
Humusa sastāvdaļas:
- turku zirņi (konservēti – 1 bundža vai kaltēti – apmēram 2 saujas)
- sezama pasta (tahini) vai sēklas; pasta – 2 ēk, sēklas – 4-5 ēk.
- citrona sula
- 1/4 gl olīveļļas
- ķiploks pēc izvēles
- sāls
Gatavošana:
- Vispirms sāk ar zirņiem – tā kā bija iegādāti kaltēti zirņus, tos vajadzēja uzbriedināt. Zirņus var atstāt mērcēties, piemēram, uz nakti. Kad zirņi izmērcēti, tos jāliek katliņā novārīties apmēram stundu. Konservētu zirņu gadījumā šo daļu var aizstāt ar konserva atkorķēšanu.
- Ja nav pieejams tahini, sezama sēklas jācenšas samalt pastai līdzīgā masā.
- Kad zirņi nokāsti, var sākt zirņus blendēt kopā ar sezama sēklām un olīveļļu. Process ir diezgan pailgs, zirņu masa vismaz sākumā ir diezgan sausa, tādēļ ik pa laikam var nedaudz pieliet ūdeni, kurā vārīti zirņi, vai konserva šķidrumu. Šķidrumu jālej klāt prātīgi, pa 2-3. ēk. reizē, jo tas masu šķidrina ļoti ātri.
- Blendēšanu turpina, kamēr zirņi samalti vienā masā un humuss ir mīksts un “vijīgs”. Pēc vēlmes var atstāt arī mazākus zirņu gabaliņus masā – lai interesantāk. Blendēšanas procesā jāpievieno arī sāls un citrona sula pēc garšas, ja ir vēlme, arī ķiploks – taču, ja humusu gatavo kā brokastu papildinājumu, ar ķiploku pievienošanu nedaudz jāpiebremzē.
- Kad humuss gatavs, to var ielikt kādā piemērotā trauciņā un izrotāt ar sezama sēklām, paprikas pulveri un citiem labumiem. Klasiski to uzliek uz šķīvja, izveido vidiņā tādu kā krāteri, kurā ielej olīveļļu un izrotā ar zirņiem.
Humusu var izgaršot, protams, uz maizītes:
Lai labi garšo!