Yakibuta rāmen

Yakibuta rāmen

Pirmā saskare ar rāmen sanāca pirms kāda krietna laika, kad dāma atgriezās no Japānas un izlielījās par to cik laba lieta ir rāmen un kopš tā laika šis japāņu ēdiens ir stāvējis pagatavojamo lietu sarakstā. Lai arī sākotnēji var šķist, ka nekā sarežģīta rāmen pagatavošanā nav, jo, kas gan var būt sarežģīts makaronu zupas pagatavošanā, kurai pa virsu tiek sakrāmēti dažādi ēdami rīki, priekšdarbi rāmen pagatavošana jāsāk jau iepriekšējā vakarā vai arī no rīta.

Pamatreceptei (2 personām) nepieciešams:

  • ramen nūdeles,
  • vistas buljons.

Yakibuta

  • 500g cūkgaļas krūtiņas,
  • velsas sīpola zaļā daļa,
  • ingvers,
  • 4 ēdamkarotes sojas,
  • 2 ēdamkarotes sake,
  • 1 ēdamkarote brūnā cukura.

Marinētas olas

  • 2 olas,
  • 1 ēdamkarote sojas,
  • 1 ēdamkarote sake,
  • 1 ēdamkarote mirin – ēdienu gatavošanai paredzēts saldais rīsu vīns.

Garnējums

  • velsas sīpols,
  • 80g spinātu,
  • narutomaki (Kamaboko) – surimi izstrādājums,
  • menma – bambusu stiebriņi,
  • grauzdēta nori – suši tinamā aļģe.

Dashi buljons

  • 1200ml ūdens,
  • 10g kaltētas sardīnes,
  • 5x10cm kombu aļģe.

Iesākumā dodas uz veikalu un mēģina iegādāties visas mistiskās lietas, kas nepieciešamas rāmen pagatavošanai. Sake (~Ls 3,25 250 ml) un kombu aļģi (Ls 3,95 110g) izdevās atras tikai Gourment studio veikalā (Lienes iela 9, Rīga), kur var nopirkt arī mirin, bet to jau iepriekš izdevās nopirkt Stockmann (nedaudz zem Ls 3). Arī kaltētas sardīnes neizdevās atrast, tādēļ paņēmām pāris kaltētas zivis Rīgas centrāltirgū. Velsas sīpoli, lai arī kādi tie būtu, pēc skata tie paši loki vien ir, tādēļ tos aizstājām ar parastajiem lokiem no centrāltirgus. Spinātus ar izdevīgāk, laikam, ir pirkt centrāltirgū, tikai, vēloties atbalstīt Latvijas audzētājus, sanāca maksat 2x vairāk, pie tam tika paprasīts par katru gramu, kuru pērc un vēl papildus noapaļots par santīmu uz augšu, kas nevieš nekādu uzticību uzrakstiem par Latvijas preci un dāmas saistību ar audzēšanu (pašam ir nācies pasēdēt tirgū, tiesa ne rīgas, un tirgot pašu saaudzēto produkciju un tur 100g vai 130g vienmēr ir bijis viens un tas pats, bet varbūt nebiju labs pārdevējs). Par nūdelēm noderēs jebkuras ķīniešu kviešu nūdeles, kuras var iegādāt vairumā lielveikalu (gan jau arī roltoni noder). Bambusa dzinumi arī nopērkami vairumā lielveikalu (Stockmann 400ml Ls 1,20). Narutomaki, kas ir surimī izstrādājums, nekur neatradām, tādēļ aizstājām ar krabju nūjiņām.

Pirmais darbs, kas jāpaveic, ir olu iemarinēšana, kas noteikti ir tā vērta un neprasa nemaz tik daudz laika. Iepriekšējā vakarā vai no rīta sagatavo marinādi no sake, mirina in sojas mērces.

Ramen

Olas vāra 4 minūtes, lai iegūtu mīksti vārītas olas. Olas atdzesē aukstā ūdenī, noloba un liek pārtikas maisiņā. Marinādi nedaudz uzsilda un lej klāt olām.

Ramen

To visu liek ledusskapī uz nakti ievilkties (mēs to visu darījām no rīta un ļāvām marinēties pa dienu, šķiet, ka pietika).

Nākamais solis ir dashi buljona un yakibutas pagatavošana, ko vislabāk sākt 3 stundas pirms vēlamās ēdienreizes.

Dashi buljonam ņem nelielu katliņu ielej ūdeni, ieliek tajā dashi aļģi (10×5), kaltētās zivis un atstāj uz 2 stundām ievilkties. Uz dashi pakas gan rakstīts, ka ar buljonu nedrīkst aizrauties, jo aļģe satur daudz joda, bet cik sanāca paskatīt internetā, tad kombu aļģe ir ļotu populāra lieta japāņu virtuvē un tiek lietota gan svaiga, gan buljonos.

Ramen

Ramen

Kamēr aļģes buljons ievelkas, sagatavo yakibutu, kas pati par sevi, jau ir atsevišķs ēdiens – marinēta cūkgaļa. Krūtiņu sagriež nelielos gabalos un apcep.

Yakibuta

Gaļu nosusina no taukiem, jo taukus jebkurā gadījumā būs jānosmeļ no buljona. Apcepto gaļu liek katliņā pārlej ar ūdeni, ieliek loka gabaliņus, nelielu ingvera gabaliņu (nedaudz saspiestu, lai labāk iesūcās) un liek vārīties uz nelielas uguns, līdz gaļa izvārījusies (1-1,5 h).

Yakibuta

Kad gaļa izvārījusies, buljonu liek atdzesēties, lai vieglāk noņemt tauku kārtu.

Yakibuta

Kad tauki no buljona nosmelti, buljonam liek klāt sake, soju un brūno cukuru (ja vēlas ietaupīt, var noliet olu marinādi) un liek vārīties.

Yakibuta

Kad buljons nedaudz novārījies, tajā liek izvārīto gaļu un ļauj nedaudz pavārīties,  kad buljonu noņem no uguns, ļauj gaļai pastāvēt buljonā, lai tas sasūcas gaļā.

Yakibuta

Kamēr gaļa mērcējās, pagatavo pārējos garnējamos produktus. Loka balto daļu sagriež smalkās strēmelītēs un, lai tie nebūtu tik stipri, tos apskalo ūdenī.

Ramen

Sojā izmērcētās olas pārgriež uz pusēm.

Ramen

Spinātus nedaudz apvāra.

Ramen

Kad tie nedaudz apvārīti, tos liek aukstā ūdenī, lai apturētu vārīšanās procesu un pēc tam sagriež 4 – 5 daļās

Ramen

Ramen

Ja vēlas, tad garnējumā var pievienot arī surimi izstrādājumus.

Kad garnējuma produkti sagatavoti, liek vārīties kombu aļģes un zivju buljonu, kas nostāvējis jau vismaz 2 stundas. Kamēr buljons vēl nav uzvārījies, no gaļas buljona izņem cūkas krūtiņas gabalus un sagriež nelielās šķēlītēs.

Ramen

Tiklīdz konbu aļges ūdens sāk vārīties, aļģi no tā izņem un ļauj pavārīties 5 minūtes. Kad piecas minūtes pavārījies, no šī buljona izņem arī zivis.

Ramen

Tagad, kad visas jau ir sagatavots, atliek tikai uzvārīt nūdeles, kas aizņem 5 minūtes, ja kāds no buljoniem paspējis jau atdzist, to uzsilda.

Ramen

Tālāk tik atliek visu saliet trauciņos un nogarnēt. Sākumā bļodiņā liek vistas buljonu no kubiņiem (lai cik tas arī dīvaini nebūtu, šāds paņēmiens redzēts gan ātrajās, gan garajās un ilgajās receptēs). Tālāk traukā lej kausiņu no gaļas buljona. un pāris kausiņus no aļģes buljona, taču proporcijas iespējams variēt pēc garšas.

Ramen

Nākamie bļodiņā tiek likti makaroni.

Ramen

Un tad jau var sākt garnēt šo parasto makaronu zupu ar olām, gaļu, spinātiem, lokiem, surimi, bambusa stiebriņiem un nori lapas skariņām.

ramen

Ēd to vis, protams, ar irbulīšiem.

P.S.

Ja kāds nav saskāries ar sake, tad tas ir kas stipri līdzīgs vieglam baltvīnam.

Mirinu var aizstāt ar sake, kam pievienots pavairāk cukura, jo mirina pamatā ir rīsu vīns, kam pievienots 40-50% cukura.

Sākotnēji divu porciju izmaksas ir krietni augstas, taču iegādātie dārgie produkti sanāk vēl gandrīz 10 reizēm, tādējādi izmaksas ar katru nākamo rāmen sarūk.

Kombu aļģes buljonu var vārīt arī bez zivīm, šis ir tikai viens no paveidiem.

Gaļu derētu paturēt pamarinēties sojas-buljona marinādē ilgāk, lai būtu izteiktāka garša.

Marinētās olas ir noteikti labākas par vienkārši vārītajām.

Surimi produktu, manuprāt, jāliek tikai dekorācijai, jo īsti negāja kopā ar visu pārējo, taču lociņi un spināti gan labi ģeldēja.

Bambusi – kā dāma izteicās, garšo pēc papīra.

Noteikti jāvāra vēl un nemaz tik sarežģīti tas nav.

Dalies ar šo recepti


2 thoughts on “Yakibuta rāmen”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *